< powrót

Korzyści z ćwiczeń w ciąży


Ciąża to naturalny stan dla kobiety.
W zdrowo przebiegającej ciąży, nie ma przeciwskazań do ruchu. Dobrze dobrany trening niesie ze sobą dużo korzyści, zarówno dla przyszłej mamy jak i dziecka. Ruch jest nieodzownym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Ma dobroczynny wpływ na wszystkie układy człowieka. Szczególnie w okresie ciąży, kiedy to organizm zaczyna funkcjonować na „nieco innych obrotach”, warto zainwestować swój czas i chęci w ruch.

Na ciało kobiety w ciąży ogromny wpływ mają hormony.
Są to przede wszystkim: relaksyna, estrogeny, progesteron, oksytocyna i prolaktyna. Hormony te mają ogromny wpływ na samopoczucie kobiety, a szczególnie trzy z pierwszych wymienionych. Mają one między innymi wpływ na:

- Zwiększone dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i miednicy
( relaksyna rozluźnia tkankę łączną stawów i mięśni, co ułatwia między innymi poszerzenie mięśni brzucha i miednicy). Ćwiczenia mają na celu zniwelować bóle dolnej części kręgosłupa, które także spowodowane są zwiększoną lordozą lędźwiową.  Zmniejszają bóle stawów krzyżowo- biodrowych oraz wzmacniają  mięśnie głębokie brzucha i grzbietu, co także zmniejsza ryzyko dyskopatii ciążowej i często spotykanej u ciężarnych tzw. „rwy kulszowej”.

- Zatrzymywanie wody w organizmie ( tu działają estrogeny).
Skutkiem są bardzo powszechne u kobiet ciężarnych obrzęki. Są to głównie obrzęki rąk, stóp i łydek.
Wykonując odpowiednie ćwiczenia, a także włączając masaż, redukujemy lub niwelujemy te przykre
dolegliwości.

- Obniżenie kondycji w ciąży.
U kobiet ciężarnych kondycja spada głównie poprzez:
a) działający progesteron, który rozszerza naczynia krwionośne, co powoduje, że serce jest zmuszone do bardziej intensywniejszej pracy. Systematyczne uprawianie ćwiczeń obniża ciśnienie krwi.

b) zmniejszenie objętości oddechowej, co powoduje zwiększenie zużycia tlenu o 15% i zmniejszenie całkowitej pojemności płuc ( 4,5 %). Dzięki regularnym ćwiczeniom przyszła mama poprawia kondycję dzięki czemu wydolność się poprawia.


Zobacz nasze ćwiczenia


Oprócz zbawiennego wpływu na likwidowanie powyższych niedogodności ciążowych, ćwiczenia wpływają na:


- Mniejszy przyrost masy ciała.
Wiadomo od zawsze, że dobrze dobrany wysiłek pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów i zapobieganiu nadwadze. Sprawdza się to także w przypadku kobiet ciężarnych, które dzięki ćwiczeniom nabierają tylko tych „niezbędnych kilogramów”.

- Mniejsze ryzyko cukrzycy ciążowej.
W trakcie wysiłku wątroba pracuje intensywniej, co powoduje między innymi regulację poziomu cukru we krwi oraz eliminuje nadmiar insuliny. U kobiet w ciąży wyjątkowo ważne jest aby kontrolować poziom cukru we krwi, gdyż jego nieodpowiednia ilość ma negatywny wpływ na dziecko.

- Poprawę jakości snu.
Aktywność fizyczna powoduje wydzielanie się endorfin(hormony szczęścia) oraz rozluźnia mięśnie. Brak napięć w ciele sprawia, że sen jest głębszy, a nocny wypoczynek bardziej owocny.


- Redukcję zaparć tak powszechnych w ciąży.
Ruch także usprawnia perystaltykę jelit, dzięki czemu układ pokarmowy działa dużo sprawniej
zapobiegając w/w kłopotliwej dolegliwości.

- Poprawę samopoczucia psychicznego.
Były robione badania w których stwierdzono, że kobiety ciężarne które ćwiczą, mniej boją się porodu i czują się pewniej, gdyż są bardziej świadome swojego ciała.

-Poprawa jakości ciała,
w tym zmniejszenie ryzyka cellulitu ciążowego i rozstępów.
 

Przyszłe mamy w trakcie ćwiczeń dla kobiet w ciąży uczą się także relaksu i oddychania torem brzusznym, które są niezbędne podczas porodu.

Także łatwiej dochodzą do siebie po porodzie i rzadziej zapadają na tzw. Depresję poporodową czyli baby blues. Pozytywnych skutków ćwiczeń dla kobiet w ciąży jest znacznie więcej, ale warto napomnieć również o tym, że maluch w brzuszku korzysta na aktywności swojej mamy. Maluszki mam, które ćwiczą dostają więcej tlenu niż ich „ koledzy” w brzuchach u mam niećwiczących. Dlatego też wg najnowszych badań dzieci te szybciej się rozwijają po porodzie, maja mniejszą zawartość tkanki tłuszczowej ,a  nawet maja wyższe IQ!

Dlatego Drogie Przyszłe Mamy
Jeśli się dobrze czujecie, nie ma przeciwskazań od lekarza, zachowując zdrowy rozsądek, pod okiem fachowca,
bez względu na czas ciąży zaczynajcie ćwiczyć!

 


Zobacz nasze ćwiczenia


Autor: Zofia Budkiewicz
fizjoterapeutka, instruktorka fitness

Oceń artykuł:
Ilość ocen: 31

Komentarze

Ala

Dodano 07-04-14
Lepiej w czasie ciąży trochę poćwiczyć niż później się długo męczyć z by zrzucić wagę
  • (nie będzie pokazywany)
© Developed by CommerceLab

Facebook